Ohlédnutí za Koštem vín 2024 v Brumovicích

Po loňském koštu vín, kdy k nám dorazilo o 50 % méně lidí, než jsme bývali zvyklí, se letošní ročník podařil a splnil veškerá očekávání výstavního výboru. 

Hodnocení vín

Prvně se pověnuji hodnocení vín, které proběhlo 7. dubna v dopoledních hodinách v sále sokolovny. Nejdříve jsme byli malinko nervózní, kolik k nám dojede degustátorů a zda se nám povede ohodnotit všechny vzorky vín. Naštěstí jsme se letos posnažili a jezdili po hodnotících akcích nejen do okolních dědin. Také nám to bylo vřele oplaceno. Jsem rád, že se alespoň část našich členů zapojila a pomohla tak obodovat vína na okolní košty. Za to, že jdou vzorem pro ostatní členy, jim patří velké DÍKY, protože máme členy, kteří jsou ve spolku mnohdy pouze dopočtu.

Do Brumovic dorazilo 58 degustátorů, kteří se rozdělili do 17 komisí. Po celou dobu hodnocení byl všem k dispozici Martin Valihrach, který je již tradičním zaštiťovatelem hodnocení a nositelem odbornosti v oblasti vinařství a vinohradnictví.

Košt vín

Samotný košt proběhl o týden později v sobotu 13. dubna v sále sokolovny. Tento rok jste mohli ochutnat celkem 469 vzorků vín, z  toho 288 bílých, 139 červených a 42 rosé. Tradičně se na koštu objeví sem tam nějaká raritka, letos jste mohli ochutnat stále častěji se objevující pet-nat. Moc pěknou statistikou je, že přes 70 % víc spadlo do kvalitativního ohodnocení velmi dobré víno.

Co  se týče účasti hostů na akci, tak se Vás k nám dostavilo necelých 160, což je vzhledem k loňskému ročníku velký nárust, za který jsme velice rádi. 

Od 16:30 nastoupila skvělá Cimbálová muzika Modruša z Moravského Žižkova, která nám hrála až skoro do 21 hodin.

Během koštování jsme předali ceny vítězům:

  • Absolutní šampion mladá bílá vína: Krátký Milan, Brumovice 29 – Ryzlink vlašský 2023 PS – 90 b.
  • Absolutní šampion starší bílá vína: Novák Josef, Borkovany – Ryzlink rýnský 2021 PS 87 b.
  • Absolutní šampion mladá červená vína: Herzán Vlastimil Ing., Brumovice –  Cuvée MP+SV+Zw 89 b.
  • Absolutní šampion starší červená vína: Vašek Milan Ing., Mistřín – Svatovavřinecké 2022 88 b.
  • Absolutní šampion rosé: Buchta Karel, Tvarožná – Frankovka rosé 92 b.
    Nejlepší kolekce 4 vín: Vinařství Ševela, Brumovice – 357 b.

KATALOG VÍN 2024

Poděkování

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, co se podíleli na organizaci akce – ať už to byli vinaři/vinařky a jejich milované protějšky nebo brigádníkům, kteří Vám nalévali počas akce. Rád bych poděkoval ještě jednou obci a všem sponzorům, kteří nás podpořili finančně nebo poskytnutím jejich služeb.

Další akce

Rád bych Vás pozval na další akci, která se bude konat 18. května v prostorech areálu Hospůdky u Hriště aneb na sóle. Jedná se o vinné trhy, které se u nás budou konat poprvé -> VINNÉ TRHY BRUMOVICE

Fotoreport