Výlet do Velkých Bílovic

V sobotu 25. března jsme vyrazili na spolkový výlet za vinařstvími do Velkých Bílovic. Sraz jsme stanovili na 9 hodinu dopolední s tím, že jsme vyjížděli o čtvrt na 10. Musím pochválit všechny členy za dochvilnost, protože u nás Brumovčáků je známá tzv. brumovská půlhodinka neboli občas někdo dojde půl hodiny po srazu.

Vinařství Vladimír Tetur

V  10 hodin nás přivítal sklemistr Roman Švásta a započal vyprávění o historii a rodinné tradici u Teturů. Vypíchnul bych dobré znalosti vinaře a ochotu se podělit o své know how a poradit nám malovinařům, jaké techniky zvolit při výrobě vína.

Ochutnali jsme mladá vína, která byla postavená na příjemné kyselině a lehkým zbytkovým cukrem (kolem 5g). Dále nám byly naservírovovány vína starších ročníků – bílá vína většinou 2021 a červené vína byla dva a více let staré. Též jsme ochutnali “známkové víno” Velká červená slípka, kterou speciálně zatřídují bílovičtí vinaři.

Krásné prostory, výborná vína a skvělí lidé – tak bych ohodnotil Vinařství Vladimíra Tetura.

odkaz na web: Vinařství Vladimír Tetur

Stanislav Mádl – Váš vinař

Po degustaci u Tetura jsme se přesunuli do Hotelu Mádl, kde jsme si na chvilku odpočinuli, naobědvali a řekl bych, že většina našich vinařů si srovnala kyseliny dobrou Plzní.

Po zaslouženém odpočinku jsme se vydali dále do dvoru, kde pan Mádl má své výrobní prostory, sklady a sklepy. Tato degustace již byla ve volnějším stylu, o čemž svědčí i degustace většího počtu odrůd – mladé ročníky, loňské, ale i například fortifikované víno.

Opět, kdo chtěl a zeptal se na podrobnější informace o postupech o výrobě, bylo mu vyhověno. Obě degustace a celkově výlet do Bílovic bych zhodnotil velmi kladně.

odkaz na web: Váš vinař